Co je radon, co způsobuje a proč ho měřit

 

Radon je všudypřítomný přírodní radioaktivní plyn. Vzniká postupnou přeměnou uranu, který je v různých množstvích přítomen ve všech materiálech zemské kůry. Radon sám se přeměňuje na další radioaktivní prvky (izotopy polonia, olova a bizmutu), ty se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je. Je prokázáno, že díky tomuto ozáření je významně vyšší výskyt rakoviny plic.

Dlouhodobý pobyt v radonovém prostředí je druhou nejčastější příčinou rakoviny plic – hned po kouření. Vysoké koncentrace jsou především u starších budov (často školy, školky, úřady apod.), zateplení těchto budov, které je již mnoho let dotováno, problémy s radonem ještě zhorší!

V České Republice se na boj s radonem specializuje SÚRO (státní ústav radiační ochrany). Nicméně vzhledem ke střednímu a vysokému radonovému riziku, které je na většině území ČR, lze jen těžko odhalit a uhlídat všechny problematické stavby a objekty. Částečně tomu vypomáhá Stavební zákon č. 18/1997 Sb., který nařizuje měření radonu při výstavbě či rekonstrukci staveb ve všech oblastech, mimo území s nízkým radonovým rizikem.

V praxi to ovšem vypadá tak, že měření je provedeno pouze na pozemku před výstavbou a dle toho se naprojektují protiradonová opatření, které ale nemusí dostatečně zafungovat a nebo z důvodu úspor nejsou provedena vůbec. Finální měření radonu v interiéru po kolaudaci příp. po nastěhování již neprovede téměř nikdo! (pokud Vy ano, tak klobouk dolů 😉 )

Většina rekonstrukcí navíc nepodléhá stavebnímu povolení a tedy opět není vyžadováno měření po zateplení fasády, nebo výměně oken a dveří – což jsou úpravy, které výrazně zhoršují koncentrace radonu v budovách!

Chcete-li vědět více mrkněte na radononline.eu

Pokud Vás zajímá radonové riziko oblasti kde bydlíte, buď mrkněte na video nebo mne můžete kontaktovat přes kontaktní formulář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *